Laboratoria nauk technicznych

Inauguracyjne spotkanie informacyjno-branżowe projektu 15.11.2018 r.

W dniu 15 listopada 2018 r. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego odbyło się Spotkanie informacyjno-branżowe w ramach projektu „Laboratoria nauk technicznych i ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego’’  poświęcone nowej infrastrukturze naukowo-badawczej Projektu oraz perspektywom rozwoju gospodarczego branży technicznej w województwie kujawsko-pomorskim.

Celem spotkania było również zaprezentowanie zainteresowanym współpracą przedsiębiorcom, oferty badawczo-wdrożeniowej oraz potencjału jednostek wchodzących w skład Konsorcjum Projektu: Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy  (Lider Projektu),Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Podczas powitania Rektor UKW prof. Jacek Woźny zwrócił uwagę na rosnącą rolę współpracy B+R, która staje się obecnie jednym z podstawowych filarów działalności uczelni wyższych.

Następnie poglądową ofertę w ramach nowej infrastruktury badawczej Projektu, skierowanej do branż technicznych, zaprezentowali prelegenci z poszczególnych uczelni: dr hab. inż. Stanisław Mroziński, prof. nadzw. – Prorektor ds. Nauki UTP,  prof. dr hab. Wojciech Wysota - Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem Gospodarczym UMK i Dziekan Wydziału Chemii UMK prof. dr hab. Edward Szłyk oraz ze strony UKW dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. - Prorektor  ds. Rozwoju i Współpracy.

W dalszej kolejności, przedsiębiorcy, dzięki wystąpieniom przedstawicieli  Bydgoskiej i Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, zapoznali się m.in. z korzyściami ekonomicznymi wynikającymi z uczestnictwa w Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz nowymi perspektywami jakie umożliwiają fundusze europejskie.

Na koniec, zaprezentowały się centra transferu technologii UTP i UKW prezentując rozwiązania, usługi i wynalazki proponowane przez naukowców.

Całość dopełniło spotkanie networkingowe, podczas którego naukowcy i przedsiębiorcy mogli wymienić się informacjami o aktualnych potrzebach badawczo-rozwojowych branży technicznej, które w perspektywie mogą prowadzić do komercjalizacji i wdrożenia nowoczesnych technologii w firmach regionu.

Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny. Kolejne spotkanie przewidziane jest po uruchomieniu pierwszej nowo zakupionej infrastruktury badawczej na uczelniach.